Opublikowano 20.11.2022

Jaką pompę ciepła wybrać?

Pompa ciepła typu powietrze/woda — bo taki model jest dzisiaj najczęściej sprzedawany — wykorzystuje powietrze zewnętrzne do wytwarzania ciepła lub chłodu dla potrzeb ogrzewania lub chłodzenia budynku. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego zaworu jest możliwa zamiana funkcji pomiędzy trybem grzania, jak i chłodzenia pomieszczeń budynku.

Idea pracy pompy polega na tym, iż czynnik chłodniczy znajdujący się w pompie na zewnątrz domu — w temperaturze niższej paruje — zmieniając się w gaz i w ten sposób pobiera ciepło z otoczenia.

Następnie gaz ten wtłaczany jest do sprężarki, gdzie z udziałem energii elektrycznej, rośnie jego temperatura. Właśnie to ciepło wykorzystywane jest do grzania centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody.

Chłodzenie odbywa się najczęściej w przypadku montażu pompy ciepła przy ogrzewaniu podłogowym.

Rodzaje pomp ciepła

Ogólnie rozróżniamy dwa typy pomp ciepła: 

  • Pompa ciepła typu Split — wygląda jak standardowa klimatyzacja — z elementem montowanym na zewnątrz budynku (jednostka zewnętrzna) i elementem montowanym w środku budynku (jednostka wewnętrzna). Nadają się raczej do nowo budowanych, dobrze izolowanych domów.
  • Pompa ciepła typu Monoblok – pojedynczy element z wentylatorem montowanym na zewnątrz budynku (jednostka zewnętrzna). Nadaje się do modernizacji instalacji zarówno w przypadku układów grzejnikowych, jak i składających się z grzejników i podłogówki.

Czynnikiem przenoszącym ciepło z otoczenia do naszej instalacji jest gaz – czynnik chłodniczy.

Tanie modele pomp ciepła — uważaj!

Najczęściej w tanich modelach (dostępnych w Internecie lub na portalach aukcyjnych) jest to gaz R134a i R407C lub R410. Problem z tymi urządzeniami polega na tym, iż gazy te, jako szkodliwe tworzą efekt cieplarniany — zostaną Dyrektywą Unijną do 2030 roku całkowicie wycofane.

Proces ich eliminacji z rynku ma nastąpić stopniowo w ciągu najbliższych siedmiu lat.

Dlatego należy zwrócić uwagę, iż kupując urządzenia z ww. gazami, możemy mieć w przyszłości problem z ich napełnieniem, np. w przypadku rozszczelnienia lub awarii. Gaz ten może być po prostu niedostępny lub bardzo drogi. Napełnienie układu innym czynnikiem będzie z kolei furtką dla producenta w zakresie nieuznawania gwarancji, ponieważ pompa pracuje w takim wypadku na gazie innym niż przewidział to producent.

Pompa ciepła — jaką wybrać?

Gaz stosowany obecnie urządzeniach to gaz R32 i R290 (propan), który to uważany jest za czynnik, który w przyszłości będzie wykorzystywany tylko w pompach ciepła ze względu na naturalne pochodzenie.

To tendencja, od której nie ma odwrotu, a dni popularnych f-gazów (R134a i R407C lub R410) wydają się policzone. Dlaczego? Czynnik R290 gwarantuje oprócz wygody i dbałości o środowisko coś jeszcze: świetne właściwości termodynamiczne, które przekładają się na ponadprzeciętną wydajność pomp.

Polecane pompy ciepła